Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
mevsimsel alerjiler , bağışıklık sistemi , Anadolu propolisi
Mevsimsel Alerjilere Propolis ve Arı Sütünün Faydasını Uzmanlara Sorduk

Arıların, bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı, güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip olan propolisi, uzmanlar özellikle mevsim geçişlerinde de öneriyor.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu mevsimsel alerjilere karşı propolisin faydasını anlattı.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu; “Burun mukozasının solunan alerjenlere maruz kaldıktan sonra verdiği yanıt olan mevsimsel alerjilerde; tekrarlayan hapşurma, sulu gözler, burun tıkanıklığı ve kaşıntı yaşanır. Mevsimsel alerjiler için immünoterapi, nasal ve oral ilaç tedavisi uygulanırken tamamlayıcı tedavi olarak propolisin de kullanılması önerilmektedir. Bilimsel yayınlarda, özellikle mevsim geçişlerinde düzenli olarak propolis kullanımının, görülen semptomların azalmasına yardımcı olduğu belirtilmiştir. Güçlü biyoaktif bileşenlere sahip propolis, mevsimsel alerjiler için oldukça etkilidir ve düzenli olarak kullanılmalıdır. Eğer ki burun akıntısı, boğaz kaşıntısı gibi durumlar gözlemleniyorsa, en az %10 oranında saf Anadolu Propolisi içeren bir özütten çocukların günde en az 10 damla, yetişkinlerin ise günde en az 20 damla tüketmesi önerilmektedir.” dedi.

Dr. Ender Saraç propolisin astım hastalarında nasıl kullanılacağını anlattı.
[Resim: karamurver-shot-display.001-197x210.jpeg]
Dr. Ender Saraç bağışıklık sistemi için çok önemli olan propolisin aynı zamanda astım, alerjik astım, bronşit, bronşiyolit gibi vakalarda da tedaviyi desteklediğini belirtti. Dr. Saraç; “2021 yılında Azad Üniversitesi’nde yürütülen çift kör plasebo kontrollü randomize çalışmada propolisin orta şiddetli astıma etkisi araştırılmıştır. 52 orta şiddetli astım hastasının yarısına 1 ay boyunca günde 3 defa 75 mg propolis düzenli olarak verilmiş ve diğer yarısına verilmemiştir. Uygulama sonrasında propolis alan hastalarda almayan hastalara göre ACT (Astım Kontrol Testi) skorları daha iyi çıkmıştır, yani astım hastalarında anlamlı derecede iyileşme görülmüştür. Sonuç olarak araştırmacılar, propolisin orta şiddetli astımın klinik ve fizyolojik bulgularını iyileştirebileceğini ve eozinofilik inflamasyonu baskılayabileceğini bildirmişlerdir.” dedi.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ateş Kara propolisin mevsim geçişlerindeki öneminden bahsetti.

Prof. Dr. Ateş Kara propolisin güçlü bir antioksidan ve antienflamatuvar olduğunu ve dolayısıyla alerjik rinit, astım, bronşit gibi hastalıkların tedavisinde destekleyici olarak kullanılabileceğini belirtti.
[Resim: 28082020095942_20mlsuda%C3%A7%C3%B6z%C3%...97x210.jpg]
Kara; “Bağışıklığı doğal yollarla desteklemek önemli. Doğanın bize sunduğu en güçlü antioksidan besinlerden biri olan propolisin kullanımı, yetişkinlerin ve çocukların mevsim geçişlerini hastalıksız atlatmasına yardımcı olacaktır. Sürekli antibiyotik kullanımı, vücudun direncinin ve savunma mekanizmasının çökmesine yol açabilir. O nedenle doğal bir antibiyotik olan propolisin beslenmeye düzenli eklenmesi, hastalanma sıklığını ve dolayısıyla ilaç kullanma ihtiyacını da azaltabilir. Bilimsel çalışmalar, propolisin vücutta B ve T lenfositlerini aktive ederek antikor üretimini arttırdığını ve böylece doğrudan bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda propolisin güçlü antienflamatuvar etkisiyle mevsimsel alerji ve astımda fayda sağladığını gösteren çok sayıda çalışma var. Bu noktada, kaliteli ve doğru özütlenmiş bir propolis ürünü kullanmak lazım. Benim tercihim yerli Anadolu propolisi. Her zaman hastalarıma en az %10 oranında saf Anadolu propolisi içeren bir özütten düzenli olarak kullanmalarını tavsiye ediyorum.” dedi.

BEE’O Propolisin kurucusu ve Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı Anadolu propolisinin farkını anlattı.

Tanuğur; “Ülkemiz endemik bitki zenginliği açısından dünyanın en zengin coğrafyası. Dolayısıyla bu endemik bitkilerden elde edilen arı ürünlerinin kalitesi, başka ülkelerde üretilenlerden çok daha yüksek. Ham halde kovandan balmumu ile karışık şekilde elde edilen propolisten yararlanmamız için özütleme işlemi gerekiyor. Böylece vücudumuz propolisin değerli bileşenlerini kullanabiliyor. Doğru hazırlanmış iyi kalite bir Anadolu propolisinde en az 15 farklı fenolik bileşen bulunur. Bunların her birinin miktarı, her mililitresinde 1000 mikrogram seviyesinin üzerindedir.  %10 oranında saf Anadolu propolisi içeren bir özütte en az 1000 miligram polifenol bulunur. Tüketici doğru ürünü almaz ise ondan sağlık etkisi de göremez. Ben sözleşmeli arıcılık yöntemi ile üretilmiş yerli Anadolu propolisini tavsiye ediyorum. Tüketici propolis alırken iyi sorgulamalı ve araştırmalı.” dedi. Tanuğur, mevsim geçişlerinde yetişkinlerin günde en az 20 damla, çocukların ise günde en az 10 damla saf Anadolu Propolisi tüketmesi gerektiğini belirtiyor. Astım ataklarının olduğu dönemde damla sayısının çocuklar için günde 40 damlaya, yetişkinler için günde 80 damlaya kadar artırılabileceğini belirtiyor.
Bul
Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi